ایدزززززززززز

ایدز بلای جامعه معاصرهنوز دیر زمانی از ریشه کن شدن بیماری هایی چون فلج اطفال و دیفتری و..... نگذشته بود که جهان شاهد یک بیماری جدید به نام ایدز شد.بیماریی که اکنون بعد از حدود 20سال و با صرف میلیاردها دلار، راه حل قطعی یا واکسنی که بتواند، این بیماری را علاج کند، کشف نشده است.
ایدز بلای جامعه معاصر است . در حال حاضر ایدز تنه بیماری
است که در همه کشورهای جهان، چه غنی و چه فقیر ، بعنوان یک مشکل حیاتی مطرح است.
و اما ایدز چیست و سرمنشاء آن از کجاست
از حروف اول کلمات زیر گرفته شده است . AIDS نام بیمار
و به معنی نقص ایمنی اکتسابی است.
( Acquired Immuno Deficiency Syndrome )
عامل بیماری ویروسی به نام ویروس نقص ایمنی انسان،که به سیستم دفاعی بدن حمله کرده و باعث اختلال در فعالیت آن می گردد .و بیشترین سلولهایی که درگیر می شوند ،‌لنفوسیت ها هستند که جزء گلبولهای سفید می باشند.
اولین بار در سال 1981 مواردی از یک بیماری جدید در مردان همجنس باز گزارش شد. که بعداً به عنوان سندرم نقص ایمنی اکتسابی شناخته شد. دیری نگذشت که مواردی مشابه در معتادان تزریقی و افراد هموفیلی که از خون و فرآورده‌های خونی
آلوده استفاده کرده‌ بودند، گزارش شد. سپس مشخص شد ایدز یک
بیماری مسری است که از راه تماس جنسی ( چه از نوع عادی و
چه از نوع همجنس بازی) و تزریق خون و فرآورده‌های خونی
آلوده منتقل می‌شود.
تازه ترین آمارهای سازمان ملل متحد نشان می دهد که در طول سال جاری میلادی تعداد افراد آلوده به "اچ آی وی" یا ویروس بیماری ایدز به حدود پنج میلیون نفر خواهد رسید
آژانس مسوول مبارزه با بیماری ایدز وابسته به سازمان ملل متحد پیش بینی می کند که بیش از سه میلیون نفر طی سال جاری میلادی در اثر بیماری ایدز جان خود را از دست خواهند داد، که با این تعداد شمار قربانیان ایدز در 20 سال گذشته به 24 میلیون نفر می رسد.
این آژانس هشدار می دهد که بیماری ایدز در اروپای شرقی و در سراسر آسیا به سرعت در حال رشد است، ولی در جنوب آفریقا که بیش از دو سوم از مجموع 42 میلیون فرد آلوده به ویروس اچ آی وی در سراسر جهان را در خود جای داده است، همچنان بدترین منطقه جهان از لحاظ ابتلا به بیماری ایدز است. حدود سی میلیون نفر در این منطقه مبتلا به ایدز هستند.
از سوی دیگر ایدز در میان زنان نیز رو به گسترش است. در شهر واشنگتن یک سوم از بیماران مبتلا به ایدز را زنان تشکیل می دهد
از دیدگاه علم ویروس‌شناسی این ویروس از ترکیب دو ویروس مختلف در شامپانزه به‌وجود آمده است.ویروس اچ ای وی به گروهی از ویروس‌ها تعلق دارد که در میمون‌ها بیماری‌زا هستند.
یافتة ژنتیکی مذکور این نظریه را که ایدز طی یک قرن گذشته در جنگل‌های غرب افریقا ظهور کرده است، تأیید می‌کند. به اعتقاد
دانشمندان، انسان برای اولین بار در نیمة اول قرن گذشته در نتیجة
شکار و تغذیة گوشت شامپانزه، سنتی که هنوز در افریقا ادامه
دارد، به این ویروس آلوده شده است. بسیاری از دانشمندان بر این
باورند که انتقال ویروس بیش از یک بار اتفاق افتاده است، زیرا انواع متفاوتی از این ویروس باعث بروز بیماری ایدز در انسان می‌شود.
ایدز در ایران
اولین مورد ایدز در ایران در سال 1366 گزارش شد . این مورد یک کودک 6 ساله هموفیل بود که بدلیل بیماری زمینه ای از فرآورده های خونی وارداتی استفاده می کرد . از آن پس تمام خونها و فرآورده های خونی اعم از داخلی یا وارداتی ملزم به آزمایش از نظر عفونت قبل از مصرف شدند . این آزمایشات توسط سازمان انتقال خون ایران انجام می پذیرد . برابر گزارشات دبیرخانه ستاد کشوری مبارزه با ایدز ، از آن زمان تا پایان سال 1379 ، 2382 مورد آلوده به ویروس در ایران شناسایی شده است که 319 نفرشان به این بیماری مبتلا و 284 نفرشان فوت شده اند.
در ایران مهمترین عوامل انتقال ویروس اچ ای وی در بین معتادان تزریقی شایع است اما کارشناسان هشدار می دهند که آمار انتقال ویروس این بیماری از راه مقاربت جنسی از مادر آلوده به جنین به شدت رو به افزایش است.
همچنین گروه دیگر کودکان خیابانی هستند که مورد تجاوز قرار می گیرند و خطر آلودگی ایدز را افزایش می دهند.
و متاسفانه روز به روز شاهد افزایش آمار افراد مبتلا به ایدز هستیم.
آیا مسئولان کشوری تدبیری در این مورد اندیشیده اند؟
کارشناسان معتقدند مسئولان مربوطه مدت ها از آن جا که مشکل ایدز را به عنوان یک معضل محسوس نمی دیدند، آن را جدی نمی گرفتند و به همین دلیل این روند در ایران رو به افزایش گذاشته است.و برخی دیگر معتقدند به دلیل باورهای عمومی غلط در مورد ایدز از یک سو و نیز تلاش مسئولان برای نشان دادن چهره ای موجه و پاک از جامعه که به اعتقاد مسئولان با پرداختن به بیماری ایدز مخدوش می شود، از سوی دیگر، همچنان از طرح مسایل مرتبط با ایدز و ویروس اچ آی وی و آموزش مستقیم راههای انتقال آن به طور شفاف خودداری می شود.
رسانه های خبری، صدا و سیما و مطبوعات ابزار خوبی برای آموزش همگانی و ایجاد فرهنگ و آگاهی در باره
این بیماری هستند .پس چرا آن طور که باید باشد . در این مورد به مردم آگاهی و هشدار نمی دهند؟رادیو و تلویزیون به عنوان یک رسانه ملی که همه مردم به آن دسترسی دارند.آیا بهتر نیست در کنار پیام های بازرگانی خود که مادام پخش می شود.چند دقیقه ای هم پیام بهداشتی داشته باشد. و مردم را آگاهی بدهد؟ پس مسئولان مربوطه باید با آگاهی دادن به مردم از طرق مختلف اعم از رسانه ها و کتب درسی و بروشورها و پوسترها نگذارند که آمار قربانیان این بیماری خانمانسوز در جامعه بیشتر شود.
با امید روزی که این بیماری ریشه کن شود .
/ 3 نظر / 7 بازدید
hesamdinho

مطالب جالبی بود . مخصوصا این نکته که : اونی که کوه رو برداشت کسی بود که شروع به برداشتن سنگریزه ها کرد [تعجب] اگر اهل فوتبالی به من هم سری بزن [گل]

مهدی ضیائی

سلام یه سر به من بزن اگه مایلی تبادل لینک کنیم

انسانم آرزوست

سلام سارا جون[گل]اومدم ولی داستان یوسف ندیدم.درضمن یه داستان جدید گذاشتم ولی می ترسم چون هی میگن چرا داستانات غمناک. آخه همش واقعیت.ضمنا"من شمارو لینک کردم.بازم سر بزن[خداحافظ]